Інтелектуальна власність,  Статті

Тонкощі створення та розвитку власного бренду / ч. 2  Правова охорона відмітних елементів бренду

Для розвитку сильних брендів особливе значення має набуття правової охорони та ефективний захист прав на відмітні атрибути бренду компанії, які відображають індивідуальність товарів та послуг, привертають увагу клієнтів і створюють позитивний імідж компанії, сприяючи просуванню товару на ринку.

При розробці стратегії захисту відмітних елементів (атрибутів) бренду слід продумати доцільність набуття правової охорони на такі об’єкти права інтелектуальної власності :

  • торговельні марки (ТМ),
  • комерційні (фірмові) найменування,
  • об’єкти авторського права,
  • промислові зразки тощо.

Основні атрибути бренду, які можуть бути захищены правом інтелектуальної власності, представлені на рисунку:

Якщо ви створюєте для свого бізнесу різні фото, зображення, персонажі, рекламні ролики, то такі об’єкти можуть охоронятися авторським правом.

Для виникнення й здійснення авторського права не вимагається реєстрація чи будь-яке інше спеціальне його оформлення, а також виконання будь-яких інших формальностей.  

Статтею 9 Закону Про авторське право і суміжні права встановлено:

«Авторське право на твір виникає внаслідок факту його створення.

Твір вважається створеним з моменту первинного надання йому будь-якої об’єктивної форми (письмової, речової, електронної (цифрової) тощо)».

Хоча для об’єктів авторського права не вимагається реєстрація чи будь-яке інше спеціальне оформлення, між тим законом передбачено, що суб’єкт авторських прав для засвідчення належних йому особистих немайнових прав та/або майнових прав на твір (оприлюднений чи неоприлюднений), факту і дати його опублікування, набуття майнових прав на твір на підставі договору або закону може зареєструвати своє авторське право на твір у відповідному державному реєстрі.

Більш детально про особливості реєстрації ви зможете прочитати у статті : Як зареєструвати авторське право.

Для регулювання відносин, пов’язаних з охороною об’єктів авторського права в різних кранах, діє Міжнародна конвенція про охорону літературних і художніх творів (Бернська конвенція).  Охорона, передбачена цією Конвенцією, застосовується до авторів, які є громадянами однієї з країн Союзу, щодо їх творів як випущених у світ, так і не випущених у світ.

Тобто, якщо твір створено в одній з країн учасників Бернської конвенції, то він буде охороняється в усіх країнах-учасниках Бернської конвенції, без необхідності здійснення спеціальної реєстрації в кожній країні.

Зовсім інші підходи застосовуються щодо правової охорони таких об’єктів інтелектуальної власності як торговельні марки, промислові зразки, винаходи, корисні моделі.  

Право на ці об’єкти виникає з моменту реєстрації об’єкта.  При цьому охороняються вони тільки в тих країнах, де відповідні торговельні марки, винаходи, корисні моделі або промислові зразки зареєстровані.

Також слід пам’ятати, що далеко не всі результати творчої діяльності стають об’єктами інтелектуальної власності і, отже, об’єктами правової охорони. Результати інтелектуальної діяльності обов’язково мають відповідати вимогам, що встановлюються законом. Лише за цієї умови результати інтелектуальної діяльності можуть ставати об’єктами інтелектуальної власності. У разі їх невідповідності вимогам закону вони не зможуть отримати правову охорону, як об’єкти інтелектуальної діяльності.

Звичайно більше уваги при сприйнятті брендів, як споживачі, ми приділяємо логотипам та іншим позначенням, які наносяться на товари та захищаються як торговельні марки. Тому розглянемо більш детально особливості набуття правої охорони на торговельні марки.

Які  позначення можуть бути зареєстровані  як торговельні марки?

Об’єктом торговельної марки може бути будь-яке позначення або будь-яка комбінація позначень.

Такими позначеннями можуть бути, зокрема, слова, у тому числі власні імена, літери, цифри, зображувальні елементи, кольори, форма товарів або їх пакування, звуки, за умови що такі позначення придатні для відрізнення товарів або послуг одних осіб від товарів або послуг інших осіб.

Правова охорона в Україні надається торговельній марці, яка :

Під час прийняття рішення, яке позначення застосовувати в якості назви свого майбутнього бренду, обов’язково зверніть увагу на підстави для відмови в наданні правової охорони певним позначенням. Оскільки, якщо ваша назва не буде відповідати вимогам закону, то і зареєструвати її як торговельну марку ви не зможете.

Не можуть одержати правову охорону, як торговельні марки, позначення, які:

  • звичайно не мають розрізняльної здатності та не набули такої внаслідок їх використання;
  • складаються лише з позначень, що є загальновживаними у сучасній мові або у добросовісній та усталеній торговельній практиці щодо товарів та послуг (Т і П);
  • складаються лише з позначень чи даних, що є описовими під час використання щодо зазначених у заявці Т і П або у зв’язку з ними, свідчать про вид, якість, склад, кількість, властивості, передбачене призначення, цінність Т і П, географічне походження, місце і час виготовлення чи збуту Т або надання П, або на інші характеристики Т чи П;
  • можуть ввести в оману щодо : товарів чи послуг, зокрема щодо їх властивості, якості або географічного походження; особи, яка виробляє товар або надає послугу;
  • складаються лише з позначень, що є загальновживаними символами і термінами;
  • відображають лише форму, що обумовлена природним станом товару чи необхідністю отримання технічного результату, або яка надає товарові істотної цінності;

Зверніть увагу, що відповідно до Закону Про охорону прав на знаки для товарів і послуг:

НЕ можуть бути зареєстровані як ТМ позначення, які на дату подання заявки або якщо заявлено пріоритет, то на дату пріоритету  Є ТОТОЖНИМИ або СХОЖИМИ настільки, що їх можна сплутати, зокрема, асоціювати з:

  • ТМ, раніше зареєстрованими чи заявленими на реєстрацію в Україні на ім’я іншої особи для таких самих або споріднених з ними товарів і послуг;
  • ТМ інших осіб, якщо такі ТМ охороняються без реєстрації на території України на підставі міжнародних договорів України, зокрема ТМ, визнаними добре відомими відповідно до статті 6 bis Паризької конвенції щодо таких самих або споріднених з ними товарів і послуг;
  • комерційними найменуваннями, що відомі в Україні і належать іншим особам, які одержали право на них до дати подання до НОІВ заявки щодо таких же або споріднених з ними товарів і послуг;
  • знаками відповідності (сертифікаційними знаками), зареєстрованими у встановленому порядку;
  • ТМ, що використовуються іншою особою в іноземній державі, якщо заявка подана від свого імені агентом чи представником такої особи в розумінні статті 6 septies Паризької конвенції без дозволу такої особи і відсутні докази, що обґрунтовують таке подання, за наявності заперечення такої особи.

Право на одержання свідоцтва має заявник, заявка якого має більш ранню дату подання до Національного органу інтелектуальної власності (НОІВ) або, якщо заявлено пріоритет, більш ранню дату пріоритету, за умови, що вказана заявка не вважається відкликаною, не відкликана або за нею НОІВ не прийнято рішення про відмову в реєстрації торговельної марки, можливості оскарження якого вичерпані.