Судова експертиза

Судово-експертна діяльність  в умовах воєнного стану

З 24 лютого 2022 року змінилося життя кожного, хто живе в Україні.

У зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України указом Президента України з 05 години 30 хвилин було введено воєнний стан.

Активні бойові дії, що нині ведуться на території України, впливають на всі сфері суспільного життя та напрямки діяльності. Не залишається осторонь і судово-експертна діяльність.

Крім вирішення традиційних для певних напрямків експертизи завдань, сьогодні експерти залучаються для визначення шкоди та завданих збитків внаслідок збройної агресії РФ, зокрема за такими видами експертиз як будівельно-технічні, вибухотехнічні, товарознавчі, дорожньо-технічні, транспортно-товарознавчі, економічні, інженерно-екологічні та психологічні.

Частина території України нині тимчасово окуповані, частина знаходиться в оточенні та на них ведуться активні бойові дії, навіть на повністю контрольованих територіях лунають тривоги та завдаються ракетні обстріли. Ймовірність реальної загрози життю та здоров’ю, під час здійснення професійної діяльності, впливає на забезпечення судово-експертної діяльності.

Розглянемо деякі особливості судово-експертної діяльності в умовах воєнного стану.

Обмеження щодо доступу до Реєстру атестованих судових експертів

Атестовані судові експерти всіх державних спеціалізованих установ судової експертизи, а також приватні експерти включаються до державного Реєстру атестованих судових експертів згідно норми статті 9 Закону України «Про судову експертизу».

На час дії воєнного стану з метою захисту та збереження інформації щодо атестованих судових експертів, включених до Реєстру, було обмежено відкритий доступ до відомостей Реєстру.

04 квітня 2023 року Наказом Міністерства юстиції України № 1638/5 доступ до Реєстру, який розміщено на офіційному вебсайті Міністерства юстиції України за посиланням https://rase.minjust.gov.ua/, було відновлено.

Обмеження  доступу до Реєстру методик судових експертиз

Методики проведення судових експертиз, які пройшли атестацію та державну реєстрацію, включаються до Реєстру методик проведення судових експертиз згідно норм статті 8 Закону України «Про судову експертизу», постанови Кабінету Міністрів України від 02.07.2008 року № 595 «Про затвердження Порядку атестації та державної реєстрації методик проведення судових експертиз». Виключення стосується тільки методик проведення судово-медичних та судово-психіатричних експертиз, які нині не внесені до Реєстру.

Ведення Реєстру методик також покладено на Міністерство юстиції України, а функції держателя Реєстру — на Департамент експертного забезпечення правосуддя Міністерства юстиції України.

У Перший рік дії воєнного стану доступ до Реєстру методик судових експертиз було обмежено. За необхідності отримання інформації з Реєстру методик правоохоронні органи, судді, судові експерти, адвокати та інші заінтересовані особи могли надавати відповідний запит до Департаменту експертного забезпечення правосуддя.

З лютого 2023 року доступ до Реєстру методик судових експертиз також відновлено.

Продовжено строки дії свідоцтв судових експертів

З метою належного експертного забезпечення в умовах воєнного стану в України Міністерством юстиції України видано наказ від 14.03.2022 № 1138/5  «Про деякі питання забезпечення судово-експертної діяльності в умовах воєнного стану».

У п.п. 4, 5 вищезазначеного наказу вказано, що  строк дії свідоцтв про присвоєння кваліфікації судового експерта фахівцям, які до введення воєнного стану в Україні подали заяви та документи для проходження атестації в Центральній експертно-кваліфікаційній комісії при Міністерстві юстиції України з метою продовження строку дії свідоцтв, а також свідоцтв про присвоєння кваліфікації судового експерта, строк дії яких закінчується у період дії воєнного стану, або протягом одного місяця після припинення чи скасування воєнного стану вважаються продовженими.

Експертів зобов’язано не пізніше 3 місяців після припинення чи скасування воєнного стану вжити заходів щодо продовження строку дії свідоцтва про присвоєння кваліфікації судового експерта у порядку, визначеному Положенням про Центральну експертно-кваліфікаційну комісію при Міністерстві юстиції України та атестацію судових експертів (№301/5 від 03 березня 2015 року).

Більш детально з наказом можна ознайомитися ТУТ :

Наказ «Про деякі питання забезпечення судово-експертної діяльності в умовах воєнного стану»

10 червня 2022 р. були внесені зміни до наказу Міністерства юстиції України від 14 березня 2022 року № 1138/5, та передбачено можливість проведення перевірок відповідності робочого місця в районах, у яких не проводяться воєнні (бойові) дії або які не перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні). Для проходження такої перевірки експерту, який має намір підтвердити кваліфікацію судового експерта, необхідно направити заяву щодо проведення такої перевірки.

Більш детально з наказом можна ознайомитися ТУТ :

Наказ «Про внесення змін до наказу Міністерства юстиції України від 14 березня 2022 року № 1138/5» від 10.06.2022 № 2344/5

Судовим експертам, які мають науковий ступінь, у яких термін дії свідоцтв закінчується у період дії воєнного стану, або протягом одного місяця після припинення чи скасування воєнного стану, з метою вирішення питання щодо продовження терміну дії свідоцтв, рекомендовано звернутись до відповідного Міжрегіонального управлінь Міністерства юстиції України з проханням передбачити першочергове проведення планових перевірок їх діяльності під час коригування Графіку перевірок, а також проінформувати Департамент експертного забезпечення правосуддя Міністерства юстиції України.

Більше інформації для судових експертів, які мають науковий ступінь, ТУТ

Оставить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *